+48 724 299 908

ciekawe artykuły

Oznaczenia Szlaków turystycznych

szlaki górskie

Oznaczenia Szlaków turystycznych

Zastanawiałeś się kiedyś nad tym co oznaczają poszczególne kolory szlaków turystycznych? Karpacz Hotel Halny *** przedstawia artykuł, w którym zostanie wyjaśnione jak to jest z tymi kolorami szlaków. Zapraszamy!

Znaczenie kolorów szlaków

Znakowaniem szlaków w Polsce zajmuje się PTTK (Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze), a na terenie parków narodowych zobowiązana jest do tego dyrekcja parku w porozumieniu z PTTK. Kolory szlaków mogą być związane z ich długością, ważnością oraz przeznaczeniem.

Szlaki turystyczne przedstawiane za pomocą pięciu kolorów:

SZLAK CZERWONY – jest to główny i najważniejszy szlak na danym obszarze, Jego trasa jest najbardziej wartościowa pod względem turystycznym. Przykładem jest Główny Szlak Sudecki.

SZLAK NIEBIESKI – jest drugim szlakiem pod względem ważności. Jest długi, ale to nie główny szlak.

SZLAK ŻÓŁTY – tym kolorem oznaczane są szlaki łącznikowe, czasem dojściowe.

SZLAK ZIELONY – doprowadza on do charakterystycznych miejsc, może być łącznikowy lub dojściowy.

SZLAK CZARNY – oznacza szlak dojściowy i czasem łącznikowy. Z uwagi na słabą widoczność koloru czarnego, jest najrzadziej stosowany.

Jest to umowne wyjaśnienie stosowania poszczególnych kolorów szlaków. Nie jest prawdą, że najtrudniejszy jest szlak czarny, a najprostszy zielony. Są to reguły, które obowiązują na nartostradach. Na szlakach pieszych najważniejszą zasadą jest, aby szlaki o tej samej barwie nie krzyżowały się w żadnym punkcie. Według tej zasady dobierane są obecnie kolory szlaków.

Zagadka kolorów szlaków została rozwiązana. Hotel Karpacz Halny *** życzy miłego weekendu!