Warning: Undefined array key "options" in /home/users/halny/public_html/wordpress/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192

+48 724 299 908

ciekawe artykuły

Karkonosze mnie ciekawią – Położenie

karkonosze

Karkonosze mnie ciekawią – Położenie

Karpacz Hotel Halny *** – gorąco zapraszamy na artykuł z cyklu „Karkonosze mnie ciekawią”.

Karkonosze są najwyższym i największym pasmem Sudetów. Rozciągają się na pograniczu Polski i Czech. Od Bramy Lubawskiej na wschodzie, po Jakuszyce na zachodzie. Najwyższym szczytem zarówno Karkonoszy jak i całych Sudetów jest Śnieżka (1603 m.n.p.m.). Karkonosze to jedno z najwyższych pasm górskich w Średniogórzu Europejskim (wyżyny i pasma górskie od Francji i Belgii przez Niemcy, Czechy, Polskę i Karpaty). Wraz z Górami Izerskimi są pierwszą barierą górską dla wilgotnych mas powietrza atlantyckiego, które napływają z zachodu – to właśnie one kształtują klimat tego pasma.

Opady wynoszą od 700 mm w podgórskich miejscowościach i 1400-1500 mm w szczytowych partiach. Średnia temperatura waha się między 8oC w Kotlinie Jeleniogórskiej, a 0,7oC na Śnieżce.

W Karkonoszach zachowały się gatunki zwierząt oraz roślin, które występowały na tych terenach w czasie zlodowacenia (relikty). Znajdują się tu również endemity – gatunki, które nie występują w żadnym innym miejscu niż w Karkonoszach. Do endemitów zaliczono 30 różnych gatunków wraz z Dzwonkiem Karkonoskim, który obecnie widnieje w logo Karkonoskiego Parku Narodowego.

Od północy góry te graniczą z Kotliną Jeleniogórską, od zachodu i północnego zachodu z Górami Izerskimi i od północnego wschodu z Rudawami Janowickimi. Całe Karkonosze dzielą się na kilka grzbietów, a największym z nich jest Grzbiet Śląski, który ciągnie się od Przełęczy Szklarskiej na zachodzie, do Przełęczy pod Śnieżką. Jest to duża wierzchowina z której wyłaniają się szczyty takie jak: Wielki Szyszak (1509 m.n.p.m.) – jest to drugi co do wielkości szczyt Karkonoszy. Wyraźnie widać również obniżenie Przełęczy Karkonoskiej (dzieli ona Grzbiet Śląski na dwie części). Na wschodzie widać Czarny Grzbiet i Kowarski Grzbiet, które rozdziela Sowia Przełęcz. Na Grzbiecie Kowarskim znajduje się granica Karkonoskiego Parku Narodowego (tylko po polskiej stronie).

Po polskiej stronie wyraźnie widać Karkonoski Padół Śródgórski oraz Pogórze Karkonoskie. Wspomniany Padół Śródgórski to obniżenie biegnące przez Szklarską Porębę – Jagniątków – Przesiekę – Borowice. W skład Pogórza Karkonoskiego wchodzą liczne grzbiety i pojedyncze wzniesienia, które przecinają głębokie doliny rzek: Kamiennej, Wrzosówki oraz Podgórnej.

Tak w wielkim skrócie przedstawiliśmy położenie. Wszystkim gościom życzymy miłego weekendu!