Warning: Undefined array key "options" in /home/users/halny/public_html/wordpress/wp-content/plugins/elementor-pro/modules/theme-builder/widgets/site-logo.php on line 192

+48 724 299 908

ciekawe artykuły

Jesień w Karkonoszach. Hotele Karpacz przypominają o bezpieczeństwie w górach.

Jesień w Karkonoszach. Hotele Karpacz przypominają o bezpieczeństwie w górach.

Jesień w Karkonoszach. Hotele Karpacz przypominają o bezpieczeństwie w górach.

Wybierając się w góry należy pamiętać, że już w jesiennym październiku zdarzają się przymrozki czy też pierwsze opady śniegu w wysokich partiach i dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie nawet przed krótką wędrówką. Jesienna pogoda bywa nieprzewidywalna, więc zwróćmy szczególną uwagę na bezpieczeństwo.

Najważniejsze jest, aby w dniu wyprawy dokładnie sprawdzić prognozę pogody – obserwujmy niebo. Widząc na niebie oznaki, które mogą świadczyć o zmianie pogody – zrezygnujmy tego dnia z górskich wycieczek. Nie są nam potrzebne urazy i stres, bo przecież to czas naszego wypoczynku.

Stosownie do pogody wybierajmy też trasę wycieczki i zapoznajmy się z nią dobrze przeglądając mapę.

Pamiętajmy o górskim obuwiu za kostkę (obuwie sportowe znanych marek to lekkomyślny pomysł, który może się źle skończyć), nieprzemakalną kurtkę i najlepiej dodatkowe zabezpieczenie w postaci peleryny foliowej (możemy ją kupić w większości sklepów i sklepików w Karpaczu). Zadbajmy również o to, aby ubrać się warstwowo – w ten sposób będzie nam cieplej, a jeśli wchodząc na Śnieżkę zrobi się nam gorąco to możemy przecież zrezygnować np. z bluzy którą mamy pod kurtką. Koniecznie weźmy ze sobą rękawiczki, szalik i czapkę – to nie żart, bo wychodząc z hotelu może nam się wydawać, że jest ciepło, ale wraz z wysokością temperatura powietrza spada, dlatego bądźmy na to przygotowani. W plecaku przydadzą się także: apteczka (to absolutny nr 1 na liście), mapa, termos z gorącą herbatą (nic tak dobrze nie smakuje jak herbata w górach), kanapki (nawet jeśli nasze wędrowanie będzie krótkie), czekoladę lub cukierki (pomogą nam odzyskać energię kiedy będziemy już bardzo zmęczeni i zmarznięci), zapasowe skarpetki (na wypadek gdyby przemokły nam buty, albo było nam zimno). Dobrze jest też mieć przy sobie latarkę (jeśli z jakiegoś powodu będziemy wracać po zmroku, powinniśmy jednak planować trasę w taki sposób, aby do schroniska dojść przed zmrokiem). Oczywiście najważniejszym niezbędnikiem wszystkich górskich podróży – tych małych i dużych jest telefon komórkowy, dzięki któremu w kryzysowej sytuacji (kiedy się zgubimy lub doznaliśmy urazu) powinniśmy dzwonić do GOPRu na nr alarmowy: 985 lub 601 100 300 można też ściągnąć bezpłatną aplikację „Ratunek” na swojego smartfona. Uważajmy również na szlakach, które miejscami mogą być oblodzone i przez to śliskie, dużym utrudnieniem w naszym bezpieczeństwie jest także mgła.

Zachowajmy szczególną ostrożność wychodząc w góry jesienią.