Kolejną ważną zaletą jest to, że biegać na nartach można wszędzie: w parku, w lesie, po polu, na plaży, po ośnieżonych drogach drogach wiejskich, po niewielkich pagórkach i po specjalnie przygotowanych trasach i również po naszych pięknych Karkonoszach.
Takie trasy znajdują się w Karpaczu: początek szlaku przy Ośrodku Wypoczynkowym „Stokrotka” przy ul. Karkonoskiej 55. Na miejscu znajduje się również wypożyczalnia sprzętu biegowego. Początek kolejnej trasy znajduje się przy górnej stacji wyciągu na Kopę i prowadzi przez polskie i czeskie Karkonosze. Trasa oznakowana jest pomarańczowymi tabliczkami.
Narciarstwo biegowe może być doskonałym sposobem, aby nabrać kondycji.
Cechą która charakteryzuje wiązania nart biegowych jest wolna pięta. Można na nich iść wolnym tempem lub ścigać się style klasycznym lub łyżwowym a w tym wypadku jazda bywa przyjemna a rozwijane prędkości wcale nie małe. Kolejną zaletą jest to, że jest to sport mało urazowy, w przypadku biegania nie jesteśmy tak narażeni na poważne kontuzje jak podczas zjazdów na nartach.
Odpowiednie buty i wiązania
Dla początkujących biegaczy i tych którzy nie są jeszcze przekonani czy to odpowiednia aktywność – najlepiej jest wypożyczyć sprzęt do narciarstwa biegowego lub zakupić używany komplet biegówek z wiązaniami i kijami. Ważne jest to, żeby kupić cały zestaw ponieważ wiązania są produkowane w różnych systemach i nie każdy but pasuje do każdego wiązania. Na początek najlepszy będzie sprzęt do jazdy klasycznej po płaskim terenie, choć są też i tacy, którzy od razu decydują się na narty do kroku łyżwowego .
Na samym początku najlepiej jest wybrać odpowiednie buty, to automatycznie określi nam wybór odpowiedniego wiązania.
Aktualnie występują trzy systemy wiązań:
NNN (New Nordic Norm) – to łatwe w użytkowaniu wiązanie, do którego but wyposażony jest z przodu w metalowy pręt. Wystarczy postawić nogę na wiązaniu docisnąć, w ten sposób zapinamy but. Natomiast żeby wypiąć but z narty, wystarczy nacisnąć kijem na zwolnienie blokady.
SNS (Salomon Nordic System) – to wiązanie opracowała firma Salomon. Konstrukcja jest bardzo podobna jak w NNN, amator nie odczuje różnicy. Zmiana polega na części za stabilizację buta – w NNN (2 prowadnice), natomiast w SNS (1 prowadnica). Buty do tego systemu wiązania produkowane są głównie przez firmę Salomon oraz Adidas.
NN75 (Nordic Norm 75 mm) – obecnie jest to rzadko stosowany typ wiązań.
Wybór nart
Przy wyborze nart najważniejsze są twardość, długość i klasa.
Właściwy dobór odpowiedniej twardości powinien uwzględniać stopień zaawansowania jazdy narciarza, jego masę ciała i warunki w jakich będzie on jeździł.
Klasy twardości:
H (Hard) – twarda – na śnieg zmrożony i przy lekkiej odwilży czyli śnieg mokry
M (Medium) – średnio-twarda
S (Soft) – miękka – świeży, lekki śnieg
Oprócz twardości ważna jest również długość nart, odpowiedni ich dobór powinien odbywać się na podstawie wzrostu użytkownika i techniki jazdy.
Do techniki klasycznej długość nart powinna wynosić 25-30 cm więcej od wzrostu narciarza
do techniki jazdy stylem łyżwowym długość nart powinna mieć 15-20 cm więcej od wzrostu biegacza.
Inaczej przedstawia się to w przypadku doboru nart śladowych, które są dłuższe.
Istnieją 2 metody :
narta powinna sięgać do nadgarstka wyciągniętej do góry ręki. Osoby z nadwagą powinny mieć dłuższe narty np. 10 kg nadwagi wymaga narty o ok. 0,5 cm dłuższej.
Należy dodać do wzrostu połowę wagi (np. wzrost 170 cm+ ½ x 80 kg = 210 cm)
Klasy nart oraz ich oznakowania
W zależności od tego w jaki sposób oraz gdzie będziemy korzystać z nart istnieją odpowiednie klasy i oznakowania nart.
S – narty biegowe, wyczynowe, posiadają oznaczenia twardości H, M, S
L – narty śladowe, turystyczne (cross country), mają oznaczenie twardości H, M, Si są szersze od klasycznych – od 47-52 mm. Montowane są do nich wzmocnienie wiązania, do których pasują bardziej masywne buty. Charakterystyczna dla tego typu nart jest łuska, która pozwala na poruszanie się po zróżnicowanym terenie na nieprzygotowanych trasach. Niestety manewry na tego typu nartach są trudniejsze i z pewnością nie sprawdzą się na trudnym terenie.
A – narty biegowe klasyczne sportowo-rekreacyjne, jest model pośredni między wyczynowymi a śladowymi. Mają oznaczenie A/S lub A/L.
Są to narty doskonałe dla tych którzy opanowali już jazdę na biegówkach i mają w tej dziedzinie doświadczenie. Szerokość nart: 42-45 mm. Jest to dobry rodzaj nart do treningów dla amatorów oraz do jazdy rekreacyjnej na dobrze przygotowanych trasach.
W – są to specjalistyczne narty śladowe o wzmocnionej konstrukcji krawędzi, o nazwie back country.
Są dość młodą kategorią nart biegowych, a zarazem nowym pomysłem na poruszanie – do jazdy w urozmaiconym, wymagającym terenie, możliwe są na nich zjazdy. Spośród wszystkich nart biegowych wyróżniają się stosunkowo dużą wagą i szerokością, dlatego nie będą się nadawały do poruszania na przygotowanych trasach biegowych, bo nie mieszczą się w torze. Są też nieco krótsze i taliowane, czyli zwężane w środkowej części, mogą być wyposażone w łuskę, wzmocnienie stalowymi krawędziami, które umożliwiają zjeżdżanie po dość stromych czy oblodzonych stokach. Często mocowane są do nich wiązania typu 3PIN – wyposażone w system trzech bolców wpinających się w specjalną podeszwę buta, co upodabnia je do nart zjazdowych. W ten sposób ułatwiono zimowe wędrówki poza szlakami, po lasach, polach, czy ośnieżonych terenach miejskich, manewrowanie nartami na węższych ścieżkach czy przy zjazdach na nieubitym śniegu. Można zjeżdżać na nich telemarkiem.
O technice jazdy można się dużo dowiedzieć oglądając filmiki na YouTube oraz samemu próbując swoich sił na trasach biegowych.
Karpacz Hotel Halny *** zachęca do każdej aktywności fizycznej na świeżym powietrzu zimą a szczególnie do narciarstwa biegowego.